OPIEKA LEKARSKA
Lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej planuje i realizuje opiekę lekarską nad pacjentem w warunkach ambulatoryjnych i domowych. Podejmuje działania mające na celu zachowanie zdrowia, profilaktykę chorób, rozpoznawanie i leczenie chorób oraz rehabilitację pacjenta.
Świadczenia lekarza POZ obejmują:
- profilaktykę chorób, w tym badania i porady w ramach profilaktyki wieku rozwojowego oraz szczepienia ochronne,
- udzielanie porad w leczeniu schorzeń, w tym zapewnienie diagnostyki laboratoryjnej oraz obrazowej i nie obrazowej (EKG, RTG, USG) zgodnie z obowiązującym wykazem,
- orzekanie o stanie zdrowia,
- świadczenia profilaktyki chorób układu krążenia,
- inne świadczenia wynikające z potrzeb populacji objętej opieką, w tym:
BILANSE
Bilans zdrowia dziecka to kompleksowe badania, które lekarz rodzinny powinien przeprowadzić u dziecka na określonym etapie rozwoju. Dlatego warto wiedzieć, że powinny się one odbyć w 2., 4., 6., 10., 14., 16. i 18. roku życia.
Podczas bilansu lekarz ocenia rozwój fizyczny i psychiczny dziecka: ostrość wzroku, postawę, wzrost i wagę, ciśnienie krwi, słuch, mowę, gotowość do nauki i uczestnictwa w zajęciach WF. Zakres badań różni się w poszczególnych grupach wiekowych. Od 10. roku życia dochodzi także ocena stopnia dojrzałości płciowej. Każdorazowo lekarz analizuje też przeprowadzone szczepienia ochronne, udziela zaleceń co do dalszej profilaktyki i w razie konieczności kieruje na specjalistyczne leczenie.
WIZYTY DOMOWE
W przypadku nagłego zachorowania i ciężkiego stanu ogólnego, całkowicie uniemożliwiającego poruszanie się chorego i w przypadku, kiedy potrzebna jest natychmiastowa pomoc medyczna, chory, jego rodzina, opiekunowie lub inna osoba powinna wezwać Pogotowie Ratunkowe nr 999. Realizujemy wizyty domowe u pacjenta który nie może być przyjęty w siedzibie Praktyki z powodu np. choroby.
SZCZEPIENIA OCHRONNE
Celem szczepienia jest uzyskanie odporności bez konieczności przebycia choroby.
- szczepienia ochronne to jak do tej pory najbezpieczniejsza oraz najskuteczniejszą metodą ochrony przed chorobami zakaźnymi. Dzięki obowiązkowi szczepień nie występują już takie choroby, jak np. polio czy błonica.
- szczepienia ochronne zapewniają uodpornianie przeciw chorobom zakaźnym, dzięki wprowadzeniu do ustroju najczęściej podskórnie lub doustnie, zmodyfikowanych antygenów wirusowych lub bakteryjnych.
- szczepienia ochronne dzieli się na obowiązkowe i zalecane. Szczepienia obowiązkowe wykonuje się bezpłatnie, zgodnie z kalendarzem szczepień. Natomiast szczepienia zalecane są odpłatne i wykonuje się je na życzenie pacjenta lub jego opiekuna prawnego.
PIELĘGNIARKA ŚRODOWISKOWA
Oferujemy Państwu kompleksową opiekę pielęgniarki środowiskowej zgodnie z kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia. Mogą Państwo skorzystać ze szczepień refundowanych, jak również całe gamy szczepień dodatkowych. Wykonujemy szczepienia dzieci w wieku od 6 tygodnia życia do ukończenia 18 lat, wynikające z kalendarza szczepień oraz szczepienia osób dorosłych.
POŁOŻNA
Oferujemy Państwu kompleksową opiekę położnej - wizyty patronażowe w domu i przychodni.